Ventilatsioon haridusasutustes

 

Korduma kippuvad küsimused

 

  • Miks on ventilatsioon oluline?

Teadusuuringud näitavad, et viiruste pandeemiline levik toimub peamiselt õhu kaudu. Seega on pikemas vaates äärmiselt oluline kvaliteetsete ventilatsioonisüsteemide ehitamine, korrektne hooldamine ja käitlemine.

Puudulik ventilatsioon ja süsinikdioksiidi kõrge tase ruumides ei ole probleemiks ainult koroonatingimustes vaid mõjutab laste keskendumisvõimet ja õpitulemusi igal ajal. Tallinna Tehnikaülikoolis professor Jarek Kurnitski juhtimisel kuus aastat tagasi korraldatud uuring näitab, et halva sisekliima tõttu klassiruumides võivad õpilaste õpitulemused langeda ligi kümnendiku võrra.

  • Kuidas parandada ja mõõta õhu kvaliteeti ruumis?

Õhu kvaliteeti ruumis on lihtne hinnata, mõõtes süsihappegaasi (CO2) sisaldust. Selle kõrge tase on märk halvast õhuvahetusest. Ruumidesse, kus ei ole hea sisekliima tagatud, soovitavad teadlased paigaldada CO2 andurid. Kui CO2 näit tõuseb üle 1000 ppm, on vaja ruumi tuulutada. Tuulutamine ongi kõige kiirem ja odavam lahendus õhukvaliteedi parandamiseks.

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) juhiste järgi tuleb klassiruume õhutada iga tunni järel 10-15 minutit.

 

 

Viimati uuendatud: 10. august 2021