Sa oled siin

Konverentsil arutatakse Eesti ja Euroopa kutsehariduse tuleviku üle

28. märts 2019 - 6:25
Konverentsi logo, disainer Jaagup Susi, Tartu Kutsehariduskeskus
Konverentsi logo. Disaner: Jaagub Susi, Tartu Kutsehariduskeskus

Täna toimub Tallinnas ministeeriumite ühishoones rahvusvaheline kutsehariduse konverents „Kas käes on pööripäev?“, kus räägitakse Eesti kutsehariduse hetkeseisust ning tutvustatakse värskelt valminud OECD raportit, mis pakub võimaluse arutleda, kuhu liigub tuleviku kutseharidus nii Eestis kui Euroopas. Konverentsi korraldamisel löövad kaasa kutsekoolide õppurid.

OECD poolt koostatud raporti keskmes on toimivate koostöömudelite otsimine hariduse ja ettevõtluse vahel. Raporti soovitused keskenduvad üld- ja kõrghariduse koostööle kutseharidusega ehk kuidas tagada õpilaste sujuvad üleminekud ühelt haridustasemelt teisele ja ka tööturule. Räägitakse ka õpipoisiõppest ning kitsaskohtade põhjustest ja võimalikest lahendustest koostöös ettevõtetega.

„Eestile on olulised kutsehariduse ja selle huvirühmade koostöömudelite, eriti ettevõtetega seotud koostöö küsimused,“ sõnas haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets, tõdedes, et raporti soovitused kinnitavad, et oleme koolivõrgu kaasaajastamisel astunud õigeid samme. „Näiteks riigigümnaasiumite loomisega oleme loonud eeldused tugevate põhikoolide püsimiseks ja uute tekkeks ning avardanud õpilaste valikuvõimalusi ka kutsehariduses edasiõppimiseks. Sellega  anname võimaluse igal õpilasel valida oma huvidele ja oskustele ning piirkonna vajadustele vastav eriala,“ lisas Laidmets.

Väga olulise soovitusena on raportis välja toodud ka ettepanek luua kutsekeskharidusõppes uusi mahukamaid õppekavu, et valmistada õpilasi ette kõrgkoolidesse juurdepääsu võimaldavateks riigieksamiteks ning samal ajal koolitada neid ka oma kutsealal. Ettepanek rakendub juba sel aastal kolme kutsekooli juures alustava nelja-aastase IT akadeemia pilootprogrammina, kuhu oodatakse õppima andekamaid põhikoolilõpetajaid, et koos praktikarohke IT alase kutse omandamisega sooritada ka kõrgkooli astumiseks vajalikud riigieksamid.

Konverentsil arutlevad kutsehariduse muutuste vajaduste teemal OECD oskuste ja hariduse eksperdid Montserrat Gomendio ja Pauline Musset, Euroopa Kutseõppe Arenduskeskuse Cedefop ekspert Anastasia Pouliou, Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Ivar Sikk, Kuressaare Ametikooli õpetaja, aasta kutseõpetaja Merit Karise, Circle K Eesti peadirektor Kai Realo, Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse (HITSA) juhatuse esimees Heli Aru-Chabilan, Tartu Ülikooli professor Marju Lauristin, Haridus- ja teadusministeeriumis praktiseeriv Riigikantselei tippjuhtide kompetentsikeskuse poolt korraldatavas tulevaste tippjuhtide järelkasvuprogrammis osaleja Ingar Dubolazov, Tartu kunstikooli direktor Kadi Kreis, Viljandi Kutseõppekeskuse direktor Tarmo Loodus ja SA Kutsekoda juhatuse liige Tiia Randma. Konverentsi modereerib Johannes Tralla.

Konverentsi korraldamisel on kaasa löönud erinevad kutsekoolid: Tartu Kunstikooli õppurid disainisid konverentsi logo ja kõik elektroonsed ning paberkandjal materjalid, Tallinna Polütehnikumi õppurid teevad konverentsil fotograafia ja videoülekande praktikat ning on tootund kujundatud materjalidest trükised ja kaelakaardid, Heino Elleri nimelise Tartu muusikakooli õpilased kujundasid konverentsi helisignatuuri ja õpilaste poolt sissemängitud palasid kasutatakse vaheaegadel meelolu loomiseks, Räpina Aianduskooli õpilaste käte alt tuleb lilleseade, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse õpilased hoolitsevad konverentsi toitlustuse ja teeninduse eest ning Kuressaare Ametikooli, Tallinna Teeninduskooli ja Tallinna Ehituskooli õpilased valmistasid konverentsi meened.

Ajakirjanikud on oodatud!


 

Veel uudiseid samal teemal

20.10.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Rae riigigümnaasiumi direktoriks saab Sirje Kautsaar

Rae valda loodava riigigümnaasiumi juhiks valiti Sirje Kautsaar, kes alustab tööd uues ametis 1. veebruarist 2023.

19.10.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Lukas: Eesti teadus ja kõrgharidus peavad olema avatud, siis ei jää me maailmas üksi

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas ütles Riigikogus teaduspoliitika konverentsil, et teadusel on oluline roll Eesti sidumisel muu maailmaga ning Eesti kõrgharidust ja teadust avatuna hoides ja iseendaks jäädes kindlustame enda turvalisuse.