Sa oled siin

Haridus- ja Teadusministeerium asub koostama EIOSKA raporteid

1. aprill 2019 - 7:24

Lisaks OSKA raportitele, mis annavad ülevaate milliseid spetsialiste Eestis erinevates majandussektorites tulevikus vajatakse, hakkab Haridus- ja Teadusministeerium koostama ka EIOSKA raporteid. EIOSKA raportites käsitletakse seda, milliseid ameteid tulevikus ei ole vaja ja mida õppima kindlasti ei peaks.

Täna avaldatud esimese EIOSKA raporti põhjal puudub aastal 2035 tööturul suurem vajadus kukkurseppade, õllemaitsjate, rehepappide, kiltrite, kannupoiste ja laternasüütajate järele. Vastavate erialade koolitustellimust kavatseb Haridus- ja Teadusministeerium kutse- ja kõrgkoolides järsult vähendada.

Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsleri Mart Laidmetsa sõnul on ühiskonnas tekkinud suur nõudlus EIOSKA raportite järele, sest väga suur osa inimesi teeb pärast üldhariduskooli lõpetamist täiesti vale valiku edasiseks haridusteeks. „Äsja kohtusin ministeeriumis ühe lossifoogti ja kolme mündrikuga, kes olid juba eelmisel kevadel lõputunnistuse saanud, kuid neil pole siiani õnnestunud erialast tööd leida. Ministeerium otsustas suunata nad ühte tunnustatud rakenduskõrgkooli ärikorralduse erialale õppima, et noored spetsialistid saaksid väljaõppe järel tööturul kiiresti rakendust leida,“ lisas Laidmets.

EIOSKA analüüsib Eesti tööturul vajaminevat tööjõu- ja oskuste vajadust ning teeb ettepanekuid tööturu vajaduste ja koolituspakkumise paremaks ühitamiseks, kasutades selleks ühtset metoodikat. Ministeeriumi aitavad selle suure projektiga SA KUTSETAKODA ja SA IGNORE eksperdid.

Kantsleri sõnul on ministeeriumis kaalumisel ka EITAHA raportite koostamine, mille alusel on võimalik muuta õppurite õpiteed vapustavalt paindlikeks ja õppetöö läbiviimine maksimaalselt õppijakeskseks.

Teemad: 

Veel uudiseid samal teemal

20.10.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Rae riigigümnaasiumi direktoriks saab Sirje Kautsaar

Rae valda loodava riigigümnaasiumi juhiks valiti Sirje Kautsaar, kes alustab tööd uues ametis 1. veebruarist 2023.

19.10.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Lukas: Eesti teadus ja kõrgharidus peavad olema avatud, siis ei jää me maailmas üksi

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas ütles Riigikogus teaduspoliitika konverentsil, et teadusel on oluline roll Eesti sidumisel muu maailmaga ning Eesti kõrgharidust ja teadust avatuna hoides ja iseendaks jäädes kindlustame enda turvalisuse.