Eesti Vabariigi välissuhtlemist reguleerib välissuhtlemisseadus, mille kohaselt eristatakse välislepinguid ja ametkondlikke välislepinguid. Ametkondlik välisleping sõlmitakse asutuse, välisleping aga Eesti Vabariigi või Vabariigi Valitsuse nimel.
Haridus- ja teadusvaldkonna lepingute puhul on enamasti tegemist raamlepingutega, millega pooled tahavad teha koostööd ja kinnitavad head tahet ning soovi:
- toetada otsekontaktide loomist mõlema riigi haridus- ja teadusasutuste vahel
- vahetada üliõpilasi, lektoreid ja hariduseksperte ning pakkuda stipendiume
- osaleda vastastikku konverentsidel, seminaridel ja teistel haridusalastel üritustel
- vahetada trükiseid ja informatsiooni haridussüsteemi, aga ka diplomite ja kraadide tunnustamise kohta
- toetada vastastikust keele ja kultuuri tundmaõppimist
Haridus- ja teadusvaldkonna välislepingud on sõlmitud järgmiste riikidega:
Ameerika Ühendriigid, Armeenia, Aserbaidžaan, Belgia, Brasiilia, Bulgaaria, Egiptus, Filipiinid, Gruusia, Hiina, Hispaania, Horvaatia, Iisrael, India, Indoneesia, Itaalia, Kanada, Kasahstan, Korea Vabariik, Kreeka, Küpros, Läti, Leedu, Mehhiko, Moldova, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Saksamaa, Sloveenia, Soome, Sri Lanka, Suurbritannia, Tai, Tšehhi, Tuneesia, Türgi, Ukraina, Ungari, Venemaa.
Stipendiumid
Osade lepingute raames korraldavad Eesti ja välisriigid üliõpilas- ja teadlasvahetust, pakkudes stipendiume nii Eesti kui välisriikide üliõpilastele, õppejõududele ja teadlastele. Alates 2015. aastast pakub Eesti välislepingute stipendiume riikliku välisüliõpilaste, teadlaste ja õppejõudude stipendiumide programmi alusel. Stipendiume vahendab Haridus- ja Noorteamet.