Endised hooned

Tõnismägi 11, Tallinn


Haridus- ja Teadusministeeriumi üks Tallinna esinduse hooneid asub Tõnismäe ja Hariduse tänava vahel aadressiga Tõnismägi 11.

Hoone valmis 1904. aastal algselt 2-korruselise elumajana. Hoone on ehitatud punastest tellistest ning korduvalt laiendatud ja ümber ehitatud ning algupärast lahendust võib vaid aimata. Hoone välisilme on Tõnismäe tänavalt vaadatuna pigem tagasihoidlik, Hariduse tänava poolse pidulikuma fassaadi keskmes on trepikoja aknastik.


5. augustil 1921. soetas Eesti Vabariik maja 7,7 miljoni marga eest. Sama aasta 1. oktoobril alustas majas tööd haridusministeerium ning on töötanud järjepidevalt hoones tänaseni.

Algselt 2-korruseline hoone on täna kuuekorruseline (Tõnismäe tänava poolt vaadates 4-korruseline), 1930-ndatel ehitati hoonele kolmas korrus ning 1960-ndatel ehitati välja katusekorrus. Hoone tihe ruumiplaneering on suuremas osas säilinud ning hoones on tippajal (1988. aastal) töötanud 99 ametnikku. Esimesel korrusel asuvad esindus-, juhtkonna- ja nõupidamiste ruumid, kõrgematel korrustel asuvad ametnike tööruumid.

Üks suurimad ümberehitusi leidis aset 1989-1991, kui ministeeriumi töötajad asusid ajutiselt asenduspindadel. Lisaks põhjalikule remondile ühendati maa-aluse galerii abil Tõnismägi 9 asuva hoonega, kuhu kujundati ka ministeeriumi peasissepääs. Ühendusgalerii likvideeriti 2002-2003. aasta remondi käigus.
Hoone siseviimistlus on olnud eklektiline ning sõltunud ajastust, saadaolevatest materjalidest ja moetrendidest – näiteks on olnud uksed kaetud ilulauaga, mis hiljem on värvitud heleroheliseks. Hoone ei ole kaitse all ega kuulutatud mälestiseks, küll aga asub hoone Tallinna vanalinna muinsuskatiseala kaitsevööndis.

Ülevaate on koostanud ministeeriumi endine pikaajaline töötaja Jaan Laidmets.

Suur-Ameerika 1

Haridus- ja Teadusministeeriumi teine Tallinna esindus asub hoones aadressil Suur-Ameerika 1, mis on tuntud ka ministeeriumide ühishoone nime all. 2017. aasta kevadel valminud hoones alustas ministeeriumi esindus tööd sama aasta augustis. Ühishoone ehitati endise Rahandusministeeriumi hoone asemele.

Ühishoone koondab endas kahte 14-korruselist torni, kus asuvad lisaks Haridus- ja Teadusministeeriumile ka Justiitsministeerium, Rahandusministeerium, Sotsiaalministeerium ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Haridus- ja Teadusministeerium paikneb teises tornis kaheksandal korrusel, kusjuures osa ametnike töötab ka teistel korrustel. Ühishoonesse viie ministeeriumi kolimise eesmärgiks oli luua ühtne töökeskkond koos tugisüsteemidega, säästmaks hoonete ülalpidamiskulusid ning parandada ministeeriumidevahelist koostööd.

Hoone on projekteerinud Karisma Arhitektid, kes valiti välja koostöös Eesti Arhitektide Liidu ning Riigi Kinnisvara ASiga. Konkursi žürii põhjendas valikut: võidutöö on saavutanud soliidse tasakaalu. Minimalistiku vormikeele, selge ja lihtne, intelligentselt delikaatne, diskreetselt väärikas, linnaruumis tasakaalu loov töö. Hoone ühendusgalerii ja peafassaadi materjalid loovad õnnestunud optilise efekti.

Ülevaate koostamisel on kasutatud Riigi Kinnisvara ASi veebilehte.

 
Viimati uuendatud: 9. jaanuar 2020