Selleks, et uuest haridusvaldkonna arengukavast tõuseks tulu lisaks riigile ka koolidele ja koolipidajatele, on tarvis arengukava eesmärkide saavutamist võimalikult täpselt jälgida nii riigi, kohaliku omavalitsuse kui ka kooli tasandil.
Koostöös OECD ja Euroopa Komisjoniga algatas Haridus- ja Teadusministeerium 2019 sügisel Eesti hariduse seire- ja mõõdikutesüsteemi arendamise projekti.
- Projekti eesmärk: töötada välja Eesti haridusvaldkonna tulemusraamistik / mõõdikutesüsteem ja seirepõhimõtted, arvestades Eesti haridusvaldkonna arengukava 2035 eesmärke, samuti Euroopa Liidu valdkondlikke eesmärke.
- Tõenduspõhine tulemusraamistik peab aitama riigil, koolidel ja koolipidajatel hariduskava sihtide saavutamist jälgida; samuti viima õppeasutuse tulemuslikkuse hindamise uutele alustele, mille keskmes on õppija individuaalsete vajaduste märkamine ja võimekuse väärtustamine.
Projekti tulemused:
- Koostöös huvipoolte ja rahvusvaheliste ekspertidega valmis andmepõhise hariduse seire- ja hindamissüsteemi ettepanek, arvestades Eesti elukestva õppe strateegia 2014 - 2020 elluviimise kogemustega.
- Projekti käigus õpiti teiste riikide parimatest praktikatest, tehti ettepanekuid kehtivate regulatsioonide ja praktikate muutmiseks.
Koostöö OECDga mõõdikute ja seiresüsteemi projekti raames lõppes aprillis 2021, kuid uue haridusvaldkonna arengukava seire- ja mõõdikutesüsteemi arendamine jätkub.
Projekti tegevused
- Eesti hariduse, sh Elukestva Õppe Strateegia (EÕS) tulemusraamistiku analüüs
- Eesti hariduse huvipoolte aruteluseminar 27. mail 2020
- Analüütilise raamistiku ettepanek
- Koolide ja koolipidajate andmevajaduse analüüs (OECD koostöös Tallinna Ülikooliga)
- Eesti hariduse tulemusraamistiku/ mõõdikutesüsteemi väljatöötamine ja valideerimine (OECD, HTM)
- Koolitus ministeeriumi ja selle ametite andmeanalüütikutele mõõdikute väljatöötamise ning kvantitatiivse modelleerimise teemal
- Lõpuseminar huvipooltega Eesti hariduse mõõdikutest ja seirest kooli tasandil 27. aprillil 2020
Täpsemalt saab projekti tegevustest lugeda siit.
Lisainfo
- Tiina Annus, Haridus- ja Teadusministeeriumi analüüsiosakonna nõunik: tiina.annus@hm.ee; +372 735 0289
- Elo Tuppits, Haridus- ja Teadusministeeriumi analüüsiosakonna nõunik: elo.tuppits@hm.ee; +372 569 20435
Projekti käigus valminud materjalid